Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE
Kolébkou plemene shagya je hřebčín Bábolna, který byl založen r.1769 císařem Josefem II. jako pobočka hřebčína Mezöhegyesi, tehdy hlavního maďarského chovu. Oživil tak tisíciletou chovatelskou tradici, kterou započal kníže Arpád. Není sice přesně známo kdy, ale zemřel r.907. Maďarsko se tak stalo zemí s nejdelší tradicí řízeného chovu na světě.
Chovatelskou pozornost nejprve přitahovali kříženci původních pouštních arabů a maďarských, španělských a anglických koní. Do chovu byly vybírány klisny s výrazně orientálním exteriérem.
Zakládajícím hřebcem nově vznikajícího plemene se stal plavý plnokrevný arabský hřebec jménem SHAGYA, získaný od Beduínů. Tento, na araba zvláštně zbarvený kůň z linie Saklavi, narozený v Sírii r.1830, měřil prý 158 cm a tedy přesně odpovídal požadavkům tehdejšího chovatelského cíle. Do Bábolny byl přivezen v roce 1836 Jako plemeník byl velmi úspěšný a zplodil mnoho potomků, kteří se stali pokračovateli rodu, jeho přímí potomci nesou jméno Shagya doplněné pořadovým číslem v římských číslicích  Toto velmi žádané a ceněné plemeno se rozšířilo doslova do celého světa.
Jako čistokrevné plemeno byl Shagya-arab uznán v roce 1978 mezinárodní konferencí WAHO v Hamburgu.

POPIS PLEMENE
●Shagya má naprosto identický rámec těla s arabským plnokrevníkem, má také 17 párů žeber - 5 bederních - 16 ocasních obratlů. Všechna ostatní plemena mají poměr 18-6-18
●je pouze větší: KVH - minimálně 152 cm (15 pěstí)
●Arabský původ je jasně patrný na krásné, jemně utvářené hlavě, zakončené malým chřípím a širokými nozdrami, které jsou i při malém vzrušení široce rozevřené. Výrazně velké oči, široce posazené, dominují nádherné hlavě a mají milý, inteligentní výraz. Uši jsou malé a velmi pohyblivé, čelo je široké
●Kůže je mimořádně jemná s jemnou, hedvábnou srstí a zvlněnou hřívou i ohonem, které se, na rozdíl od mnoha jiných plemen, neprotrhávají.
●Krk je elegantně klenutý
●Výrazný kohoutek, krátký hřbet, silná bedra a široké plece. Kostra a osvalení shagyů je mohutnější než u moderního plnokrevného araba
●Nohy jsou opět oproti arabovi silnější, hlavně zadní nohy bývají korektnější
●Kopyta jsou velmi kvalitní, tvrdá s dokonalým tvarem a odpovídající velikostí
●Chody jsou pružné, prostorné, charakteristické pro arabské koně
●Barevně převažují bělouši všech odstínů. jsou ale povoleny všechny plášťové barvy s případnými odznaky. Strakáči jsou nepřípustní. Všichni registrování jedinci jsou zapsáni v plemené knize a opatřeni výžehem

POVAHA
Shagya je čilý kůň příjemné povahy, s výjimečně volným a pružným chodem.
Při posuzování zevnějšku (exteriér) se hodnotí především plemenný typ, pohlavní výraz, tělesná stavba, korektnost a pravidelnost chodů a celkový dojem koně. Posuzování vlastností (interiéru) se uskutečňuje při zkouškách výkonnosti hřebců a při zápisu klisen do PK. Posuzuje se především charakter, pohotová připravenost k výkonu, jezditelnost, vytrvalost, konstituční tvrdost, skokové vlohy, vlastní výkonnost, zdraví, živostnost koně.

VYUŽITÍ
Původně kůň pro lehkou vojenskou jízdu. Dnes je koněm s všestranným využitím, především však je koněm jezdeckým a do lehkého tahu. Jeho nejsilnější stránkou je vytrvalost, tvrdost a rychlost, proto se uplatňuje ve sportu zvaném Endurance a spolu s arabským plnokrevníkem je nejvyhledávanějším a nejúspěšnějším v tomto jezdeckém odvětví.

SOUČASNOST
Plemennou knihu u nás spravuje Svaz chovatelů Shagya araba v České republice. Nejuznávanější chov je samozřejmě v jeho domovině, v maďarské Bábolně a jeho chov neustále vzkvétá

ZAJÍMAVOST
Odborníci uznávají shagya araba již jako plnokrevné plemeno. (Plemeno, které má nejméně 5 generací jednoplemenných předků)

 

 Chovatelský cíl plemene Shagya-araba v ČR
Chovným cílem je ušlechtilý arabský kůň většího rámce, který pro svoji jezditelnost, temperament, charakterové vlastnosti a zdraví je vhodný pro všechny druhy sportu a je dobře využitelný i pro distanční jízdy a k zápřahovým účelům.
Dospělí koně by měli dosahovat tělesných rozměrů:

 KlisnyHřebci
Kohoutková výška hůlková:150 - 160 cmmin. 154 cm
Obvod holeně:min. 18 cmmin. 19,5 cm

Výjimku lze přiznat arabským plnokrevným hřebcům, splňujícím při výběru za zevnějšek 7,1 bodů a KVH 154 cm.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(LatonyaBug, 27. 3. 2018 1:35)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.