Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHARAKTERISTIKA
Určený původně k lovu, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Při práci neohrožený, velmi živý, vytrvalý a cílevědomý. Čilý, inteligentní, vyrovnané povahy.

OBECNÝ POPIS
Robustní, kompaktní pes, vytvářející dojem kvality, aniž by působil hrubě.

POVAHA
Laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

HLAVA A LEBKA
Střední délky, silná, nikoliv hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě. Mozkovna mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem. Výrazný stop, který pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a čenichem. Morda ne špičatá, pysky přiměřeně přilehlé. Čenich široký, černý, ale u světlejších psů je přípustná i slabší pigmentace. Otevřené nozdry.

OČI
Tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, poměrně velké, ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe zasazené, s mírným, milým výrazem.

UŠI
Dlouhé, dole zaoblené. Natažené dopředu sahají k čenichu, nízko nasazené-asi na ůrovni očí), tenké, nesené předním okrajem ladně přiléhající k lícím.

CHRUP
Silné čelisti s úplným nůžkovým skusem, horní řada řezáků bez mezery přesahuje dolní a zuby jsou zasazeny kolmo do čelisti.

KRK
Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem. Lehce klenutý, s volnější kůží na krku.

HRUDNÍ KONČETINY
Ramena dobře dozadu položená, nepřetížená. Hrudní končetiny rovné. Kompaktní, s kulatými kostmi, které se směrem k tlapám nezužují. Krátké záprstí. Pevné lokty, ne vbočené ani vybočené. Výška lokte je přibližně v polovině kohoutkové výšky.

TRUP
Linie hřbetu rovná a vodorovná. Hrudník dosahuje až po lokty. Žebra dobře klenutá a dobře položená. Krátká bedra, dobře vyvážená, silná, ohebná, dobře klenutá.

PÁNEVNÍ KONČETINY
Svalnatá stehna, dobře zaúhlená kolena. Pevná hlezna nízko u země, rovnoběžná.

TLAPKY
Pevné, dobře uzavřené. Prsty správně vyvinuté, se silnými polštářky. Ne zaječí tlapka. Krátké drápy.

OCAS
Silný, střední délky. Vysoko nasazený, vesele nesený, ale ne přetočený nad hřbetem nebo od kořene zahnutý vpřed. Dobře osrstěný, zejména na spodní straně. Konec ocasu musí být vždy bílý.

POHYB
Rovný hřbet, bez známek vlnění. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlovitý, bez křížení.

OSRSTĚNÍ
Krátké, husté a odolné proti počasí.

BARVA
Jakákoliv barva uznaná pro honiče (tricolor, bicolor, lemon & white, red & white, tan & white, blue mottled, -pied) s výjimkou játrově hnědé.

VÝŠKA
Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm, maximální výška je 40cm.

CHYBY
Každá odchylka od výše zmíněných bodů by měla být považována za vadu, její hodnocení by mělo být v přesném vztahu ke stupni odchylky.

POZNÁMKA
Psi mají dvě zřetelně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.

HISTORIE, VZHLED, CHARAKTER (ze str. www.pejsek.cz )

Historie
Již Římané našli ve Velké Británii beaglům podobné lovecké psy. Tento název se poprvé objevil v roce 1475. Knihy se zmiňují o beaglech již několik set let, ale větší množství zpráv o nich se objevuje až na počátku devatenáctého století. Z této doby pocházejí takzvaní trpasličí beaglové, kteří byli mnohem menší, než je dnešní standard. Vzhled beagla, jak ho známe dnes, se vyvinul v polovině devatenáctého století v loveckých smečkách chovaných ve Velké Británii. Patří do skupiny psů, kteří loví na stopě - v případě beagla je to stopa zajíce. Tradiční byl lov ve smečkách, který se ve Velké Británii provozuje ještě dnes, v okolních státech je však již zakázán.

Celkový vzhled
Beagle má pevné kompaktní tělo se silnými kostmi. Dorůstá kohoutkové výšky mezi 33 - 40 cm. Má hlavu s výraznými obrysy, přiměřeně dlouhou tlamu, tmavé oči a široce zavěšené slechy. Má přátelský a mírný výraz. Hrudní koš je dobře klenutý, bedra silná a pevná. Ocas je nesen vždy vzhůru, špička ocasu je bílá. Beagle má krátkou a hustou srst. Povoleny jsou všechny barvy s výjimkou játrově hnědé. Nejčastější zbarvení je trikolor nebo dvoubarevné.

Charakter
Beagle je neustále dobře naladěn a vždy připraven si hrát. Je to velmi sebevědomý pes, má spoustu vitality a vyrovnanou povahu. Není vůbec agresivní. Šíří kolem sebe dobrou náladu, proto je velmi milým společníkem. Je to ideální rodinný pes. V rodině se cítí jako ve smečce, držet ho samotného v kotci je nemyslitelné. Beagle je velmi ostražitý, rozhodně však není psem hlídacím, protože mu chybí dostatečná ostrost. Vetřelce by sice hlasitě ohlásil, pravděpodobně by ho však i velmi přátelsky přivítal. Beagle je čistokrevným loveckým plemenem, na což bychom neměli nikdy zapomínat. Jeho výchova musí být velmi důsledná, protože je to pes tvrdohlavý. Je to silná osobnost, rozhodně není loutkou, kterou by vodil vůdce smečky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kimmy

(Kája, 6. 4. 2010 18:01)

máme doma ročního bígla a koukám,že jsme světlá výjimka, protže náš pes chodí na procházkách po lese zásadně na volno a je perfektně ovadatelný a nechá se bez problému odvolat i když běží zajíc.
elektrický obojek je zajímavá věc k zamyšlení, prodáváme je a otázka je, jestli si ten bíglí pacholek (tak jako jiný pes) neusmyslí, že když ho má na krku, bude poslouchat, a když ho nemá, zapomene, že ho kdy nosil a nevrátí se tak do starých kolejí...
já bych to tomu našemu blbečkovi neudělala :-)

trapný

(kristýna, 22. 6. 2009 14:52)

Tad je někdo trapnej, co? Možná si myslíš, že je to vtipný psát takhle po internetu kraviny, ale si akorát tak trapnej a ubohej!!!
Jinak mooooc hezká stránka :o)

zlatý retrývr

(prcal, 18. 4. 2009 9:33)

zdraví prcal a mrdal julca opýchala ségru

dddddddddddddddd

(tttttttttttt, 18. 4. 2009 9:29)

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Bígl - Bodie

(michal, 26. 6. 2008 9:54)

Zdravím, já mám ročního Bodieho. Je to taky "útěkář", ale tenhle pes by bez pohybu strašně strádal. Proto když je puštěnej, tak i s vodítkem, aby se dal chytit. Tohle se osvědčilo dobře. Sice za sebou tahá 5 metrů šňůru, ale dá se polapit. Jsou to lovci a genům se těžko poroučí. Nicméně je to pes velice inteligentní a učenlivý. Umí poslouchat ukazováním ruky (sedni, lehni, ke mně, pac, popros...) nebo na mluvené slovo. Na přivolání se lepší, ale pořád jak chytí stopu, má tendence utíkat. Proto přemýšlím i o využití elektrického obojku. Myslím, že je u nich největší problém ztráta pozornosti a ochoty poslouchat v okamžiku kdy chytí stopu. Myslím, že je reálné, aby kopance z obojku dostával pouze ze začátku, dokud nepochopí, že na to musí reagovat, i kdyby bylo opodál tisíc hárajících bíglic. Potom už bych rád využíval jen varovné zvukové signály a ve finále psa bez elektroniky. Až na útěkářství bígl nemá chybu.

Bígl - zdrhy

(Pavla, 13. 11. 2007 19:04)

Ahojky bíglaři, taky máme doma 6 měsíčního hafana Fausta a už pře měsícem se začal na vycházkách dost osamostatňovat. Od malička chodil na vycházky bez vodítka, aby sí zvykal, že si musí páníčka hlídat a taky aby reagoval na povely, ale v 5-ti měsících už začal odbíhat více do lesa, takže teď už chodíme jenom na vodítku. Tam kde vím že ho odvolám ho pouštím, ale jakmile příjdeme k lesu, tak jde okamžitě na vodítko. Říká se že by neměli ochutnat zdrha do dvoulet, protože potom bude utíkat pořád a je problém ho to odnaučit. Tak uvidíme ve dvou letech jaký bude, ale myslím si, že bígl je prostě bígl a když chytí stopu, půjde po mí v jakémkoli věku. :o(

Zdrhači

(Luxil, 8. 11. 2007 15:37)

ahoj tak jak koukám můj Max není vyjímkou že taky zdrhá, jsou to prostě lovci a to jim nevezmem. Já ho pouštím jedině za městem u řeky a vím že u sebe musím mít hrst piškotů. Nejlepší je ho dát na vodítko, sednout na kolo a tak ho utaháte uplně nejlíp :o)Teď v neděli dostaneme štěňátko za krytí protože Max v roce a půl je už táta. To bude teprve bugr :o))))

Bígl:)

(monika, 26. 6. 2007 23:12)

ahojky,taky mám bíglici Peggy a náhodou jsou super:) potřebují pevnou ruku ,ale jinak to jsou zlatíčka...nám peggy utíkala jako menší,ale už jí to přešlo a neutíká a ani v lese..:) je to zaltíčko:)!!!!!Jinak mám www stránky o bíglech,mé Peggy a ostaním...Tak se plsky kouknete..taky vám tam ráda poradím ohledne plemene,koupy psa,vychove a pod:)

vše najdete na www.peggynecka.blog.cz

papa monča:)

pro Verču a spol

(Hanča, 2. 3. 2007 22:02)

je to lovecký pes raději když jdete na procházku tak držet na krátko na vodítku je to lepší i pro vás i pro Bígla

Bígl

(Ja\na, 25. 2. 2007 21:21)

My máme bígla... na procházce chodí na vodítku aby nezdrh. Jinak je mu 6 měsíců a už má nevěstu (až bude o rok starší tak budou mít štěňátka a náš pes bude táta) jeho nevěsta (Julie) je jen o měsíc staší a je fakt hezká. jinak náš pes má rád Julii a já mám ráda jeho páníčka tak to je hustý!!! Krásná je jak Julie tak on.. Tak mi držte poalce!!! Jo, nevíte co s bíglem až budem na dovolené?? Nemáme s nim skušenosti takže nevíme. Bylo by super kdyby nám někdo skušenej poradil. Máme ho dát např.do psího hotelu?? Nebo ho máme dát k příbuzným kteří mají kokršpaněla?? Nebo máte nějaký lepší způsob co s nim??? Prosím napište mi buď na e-mail suchova.Jana@seznam.cz nebo na tel.číslo 721 940 475 prosím jen sms. Děkuji moc všem za rady.. Děkuji a hodně štěstí s chovem bígla nebo jiného psa... pa pa

Pro Veroniku

(Lorelai, 18. 2. 2007 13:24)

Jj, já jo =D Jeden chlápek u nás má bígla, který pořád zdrhá...a jednou chytil stopu a utekl..byl 3,4dny pryč tag se ho chystali hledat (obvykle se po 2-3dnech vrátí) a našli ho na louce s přeraženou páteří (někomu si vlez na pozemek a ten ho přetáh) tag má po operaci ale pořád zdrhá....=/

môj bígel

(veronika, 18. 2. 2007 13:17)

môj barry ked chytí stopu nejakej divej zvery tak ho už neni...minule bol preč 2dni...ma niekdo podobne skusenosti??dekujem!