Jdi na obsah Jdi na menu
 


Délka těla: 10,0 – 10,5 cm

Délka ocasu: 12,0 – 13,0 cm

Délka zadní tlapky: 2,2 – 2,5 cm

Délka ušního boltce:1,6 – 2,0

Hmotnost: 38 – 55 g

     Krysa malá je obvykle nazývána mastomyš . Rozmnožuje  po celý rok. Ve vrhu je průměrně 8 – 11 mláďat ,ale uvádí se výjimečně až 19.

    Mláďata otevírají oči 15. – 19. den. Odstavují se ve věku 22 – 25 dní. Dožívají se 2 – 4 let.

    Původní zbarvení krysy malé je tmavě šedohnědé až černé, s téměř bílým břichem. V zajetí se nejčastěji chová krémová forma s červenýma očima . Mastomyšky mohou být jednobarevné i strakaté.

    Výborně šplhají. Chov se ničím neliší od chovu laboratorních myší.

    Jako potravu lze podávat hotové směsi pro hlodavce, zrní, tvrdý chléb, piškoty (jen občas a jen málo…tloustne se po nich  ), cornflakes, ovesné vločky, granule pro psy a kočky, burisony, důležité je ovoce - v podstatě jakékoliv, případně zelenina, listy pampelišek a jiné zelené krmení.

    Nesmí chybět napáječka. Miska na vodu není moc vhodná, protože jí s největší pravděpodobností okamžitě převrhnou.

    Mastomyši – podle mých zkušeností – nejsou nijak zvlášť pohyblivá zvířátka, ale zato jsou to výborní „zdrhači“. Stačí jim skutečně jen malá škvírka nebo ne dost těžké víko. Uprchlíci se dost špatně chytají, takže je určitě lepší „prevence“. Tj.dobré víko – neprohlodatelné a nenadzvednutelné a v případě klece – ne příliš vzdálené dráty.

    Pokud se jim přeci jen podaří vydat se na průzkumnou cestu po místnosti, nepropadejte panice a dřív než začnete všechno obracet vzhůru nohama, zkuste můj osvědčený postup .

    V prvé  řadě ihned zavřete všechny únikové cesty z místnosti – tj.hlavně dveře. Pokud je mastomyška stále v místnosti, je dost pravděpodobné, že se ráno vrátí zpět do své klece vyspat se po probdělé noci plné dobrodružství. Dejte tedy na noc klec na dobře přístupné místo (na zem) a vyčkejte rána.

     Mastomyšky milují nejrůznější úkryty a skrýše. Můžete použít  rozpůlený kokosový ořech, starý keramický květináč , nejrůznější dřevěné domečky, dutý pařez, případně nějakou členitou větev (nejlépe z ovocného stromu – pozor na jedovaté keře ) pod kterou si zbudují hnízdo apod.

    Jako podestýlku používám hobliny, ale v obchodech jsou k mání i jiné druhy podestýlek ( drcená kukuřičná vřetena, papírová podestýlka apod.). 

    Mastomyšky se chovají nejlépe ve skupinách – při držení jen jednoho páru mohou být někdy problémy s prvním zabřeznutím. Nejsem zastánce držení jen jednoho zvířete. Můžete mít dvě nebo více samiček a dokonce se snášejí i samečci.

    Pokud chcete mastomyšky chovat ,můžete jednomu samečkovi „svěřit“ jednu až 5 samiček. Pak počítejte s populační explozí -  od každé dospělé samičky každý měsíc průměrně asi 10 mláďat. Ta jsou zprvu osrstěna jen velmi řídce a vypadají skutečně velmi komicky ( viz fotogalerie).

    Mastomyšky nejsou žádní mazlíci pro děti, ale ochočit se dají.

    Jejich nespornou výhodou je že takřka postrádají typický myší „zápach“ a lze je tudíž bez problémů chovat třeba v obývacím pokoji i ve větším počtu.

Text: www.navel-mysky.wz.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: krysa mala Mastomyš

(tereza. sevičová, 24. 4. 2021 1:48)

ahoj nevite co to je když moji samičce teče krev už dva dny jak kdyby se ji nazvedaval břiško nevi co to je oba co ted chovam tak mam samičku a samečka a jsou spolu v kleci a bojim se oni prosim o radu dekuji sevičová

krysa mala Mastomyš

(tereza, 18. 3. 2021 23:27)

Ahoj.. prosim vas jak se da ochočit krysa mala mastomyš nevim jak je mam vzit do ruk .pohladit se daji ale maji 3-6 tydnu jsou to ješte male ale chci si je ochočit od mala dekuji ..

haha

(AZT, 8. 7. 2007 14:34)

Slyšela sem že mastomyš je kříženec myši a potkana- se mě to zdálo divny

Re: haha

(sim, 10. 4. 2017 16:50)

taky že to je kokotina jak prase :DDD

proc se moje mys porat trepe

(michal, 13. 8. 2012 10:31)

Ahoj ja by jsem se chtel zeptat proc se moje mys trepe uz vubec neji

Re: proc se moje mys porat trepe

(sim, 10. 4. 2017 16:48)

ono stačí zajít na veterinu a nezdržovat se psaním to tady ne netu mezi tím co vaše myš trpí -_- tady vám těžko někdo řekne, co přesně se děje... bože, takovým nepatří zvíře do ruk -_-...

ochočení

(Remča, 28. 1. 2015 11:30)

Mám jednu mastomyš a to kluka a je bomba. V¨Chovám ho tedy samotnho už od malička a nějákým způsobem se i ho podařli ochočit. Ale jakmile do jeho klece strčí prsty někdy neznámý hned odstane za vyučenou. Ale jinak je uplně bezprolémový :) A je hrozná škoda, když je někdo používá jako krmivo pro hady..

reakce na foto mastomyší...

(Klára, 6. 4. 2010 17:46)

"idealní zvířátko na mazlení"
máme jich plné terárko a když utečou, je to fakt bomba... kouše to, skáče to a je to téměř neochočitelný :-))

Re: reakce na foto mastomyší...

(vyskovak.cz, 10. 2. 2012 15:16)

1. Dají se ochočit a poměrně jednoduše
2. Jo, když utečou neochočený, je s tím sranda :D
------------------------------------------------------------
1. Co se krmení týče, tak fakt skvělý. Můj had nějak nechtěl žrát bílý myši, ale mastomyši mu vůbec nevadí :-)
------------------------------------------------------------
1. Ve vrhu bych viděl spíš 11-15, než 8-11. Jen jednou se mi stalo, že samice porodila jen 10. Nejčastěji mám vrhy po 12, od jiné samice po 15-16.

Maznáčik, alebo --

(Jabučko, 4. 8. 2010 11:14)

ako krmivo pre hada sú úplne parádne ;)

Jak pečovat o mláďata-odpoveď

(sasa, 20. 5. 2009 16:46)

no asi im uzž nepomôžeš... Neviem si predstaviť ako by si z flaskou krmila mastomyšky...

jak pečovat o mláďata

(Standa Tříska, 23. 4. 2009 19:43)

Dobrý den dcera si koupila dvě mastomyšky jedna zanedlouho vrhla jedenáct mláďat(nyní stará patnáct dní)mláďata už vidí, ale právě jsme bohužel zjistili že máma uhynula. Poradíte nám jak o mláďata dál pečovat?

krysa malá

(Jan Dvořák, 20. 9. 2008 7:42)

Nevím zda-li jsou v Egyptě uctívané právě Krysy(M.coucha)a zdá se mi to divné a to už jenom tím že v Egyptě se krysy malé nevyskytují, protože se jedná o Jihoafrický druh.V Egyptě se (nejsem si jistý)nekamenuje, je to ale možné npř. v Pakistánu.Kostelů je v Egyptě minimum, jelikož je to země kde je hlavní náboženstvím Islám a také nevím proč by měla být uctívána v kostele, když křest'anství neuznává reinkarnaci.
Omlouvám se ale zřejmě se jedná o záměnu s Indií, kde se vyskytuje uplně jiný druh, tam jsou krysy tímto způsobem uctívané v hinduistickém chrámu.

Krysa malá

(Miloš Ditrich, 26. 3. 2008 19:48)

Ahoj všem já mam zatim 2 holky krysa malá moc ochočit nejdou a mám od 1 hloky 13 mladých a v zimě jím netopím chci se je pokusit víc ochočit ale moc mi to nejde už ví co mám v planu a tak nechtějí spolupracovat tak to asi vzdám protože držet 1 ks osamotě se mi nechce to mi poradili ve zverimexu.

Krysa malá není kříženec myší a potkana ale jedná se bud o čistý druh nebo podruh krysa mala pochazí z Egipta tám je uctívají a májí tam svůj kostel tám věří
že když zemře člověk tak se vtělí do krysy a až příjde den že se má narodit miminko tak se krysa promění v člověka a když člověk zabije krysu tak mu hrozí bud vězení a nebo ukamenování.

Krysa malá je březí asitak 16 až 25 dní.

Jsou různě barevné nejčastějí jsou v barvach hněda černá černobílá hnědobílá a některý maj červený oči
žijou ve velkých skupinách až o 60 a více kusech.

adela

(TerezaK, 3. 6. 2007 21:42)

mam doma jednu mastomysku,Adelu,je docela ochocena,ale umi ukazat zoubky (vi,ze pod nehtem jde prst prokousnout).je to milacek